TOTAL DİZ PROTEZİ

Total Diz Protezi Nedir? 

    Total Diz Protezi ağrılı – deforme olmuş – fonksiyon görmeyen diz ekleminin suni bir eklemle değiştirilme işlemidir. Bu işlem sırasında uyluk kemiğinin alt ucuna metal bir parça, bacak kemiğinin üstüne de yine bir metal parça aralarına da plastikten bir parça yerleştirilir. Diz kapağının altında da artrit mevcut ise diz kapağının da altı bir plastik eklem ile yenilenir. Böylece ağrısız hareketli bir diz eklemi elde edilir. 

Hangi Hastalara Total Diz Protezi Gereklidir?

    Total diz protezi ameliyatı en çok osteoartrite (kireçlenmeye) bağlı bozulmuş hastalara uygulanır. Bunun dışında diz ekleminde romatizmal hastalıklara bağlı oluşan artrit ve travma sonrası oluşan artrit diğer sık total diz protezi gerektiren durumlardır. 

    Özellikle gün geçtikçe artan ağrı – acı, yürüme – merdiven çıkma gibi aktivitelerde zorlanma, gece ağrılarına bağlı uyuyamama şikayetleri olan hastalar diz protezi ameliyatını düşünmelidirler. 

Total Diz Protezi Ameliyatı Yapılacak Hastalar Ameliyata Nasıl Hazırlanır?  

    Hastalar ameliyat öncesinde diz eklemi, ayak bileği eklemleri, kalça eklemleri ve omurga açısında ortopedik muayeneden geçerler. Konulacak protezin yerleştirme açısını ve boyutunu hesaplamak için özel diz röntgenleri çekilir. Potez ameliyatı planlanan hastalar çoğunlukla orta yaş ve üzeri oldukları için kullandıkları ilaçların (aspirin, coumadin gibi) ameliyat öncesi dozlarının ayarlanması gereklidir.  

    Kan, karaciğer, böbrek fonksiyon testleri yapılarak kansızlık, vücutta mevcut enfeksiyon ihtimalleri azaltılmaya çalışılır. Akciğer röntgeni ve EKG çekilerek ameliyata erteletebilecek kalp ya da akciğer hastalığının olup olmadığı araştırılır.   

    Ameliyat öncesi anestezi ekibi ile ameliyatı yapacak ortopedistin konsültasyonu sonucunda hastanın genel anestezi (tam uyuma) ya da belden uyuşturma (spinal ya da epidural anestezi) anestezi seçeneklerinden hangisinin uygulanacağına karar verilir. 

Total Diz Protezi Tipleri Nelerdir?

    Total diz protezi temel olarak diz bağlarını keserek yapılan ve kesmeden yapılan şeklinde ikiye ayrılır. Bunun haricinde kemiğe kendisi kaynayan ya da kemik çimentosu ile tutturulan şeklinde de iki tipi vardır. Araya konan plastik parçanın hareketli olduğu ya da olmadığı farklı protez alternatifleri vardır. Sonuçta hepsinde tam bir hareket açıklığı elde edilir. Önemli olan protez ameliyatı yapılırken en az kemik kesilerek uygulanan bir dizayna sahip olması ve çabuk eskiyen aradaki plastik (polietilen) parçanın dayanıklı olmasıdır. Mevcut olan en kaliteli ve en az kemik kaybı yapan protez tercih edilmelidir. Böylece  yirmibeş yıla kadar sorunsuz çalışan total diz protezleri elde edilebilir. 

Ameliyat Sonrası Dönem Nasıl Geçer?

    Total diz protezi ameliyatı süresi yaklaşık bir saat kadardır. Ameliyattan sonra hastalar birkaç saat kadar yakın takip odasında gözlemde tutulurlar. 24 saat içinde egzersizlere başlayıp en geç 48 saat içinde de yürür hale gelirler. Hastaneden ameliyat sonrası üçüncü gün taburcu olurlar.  Bundan sonra normal eklem hareketlerinin sağlanması için ortalama 20 seans kadar fizik tedavi görürler.  

Total Diz Protezi Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

    Total diz protezi ameliyatı sonrası en büyük risk damarlarda pıhtı oluşmasıdır. Bu pıhtı akciğerlere gidip hayati sorunlar doğurabilir. Bu riski azaltmak için ameliyat öncesinde ve sonrasında yaklaşık bir ay kadar kan sulandırıcı iğne ya da haplar kullanılmalıdır. Enfeksiyon da diğer bir komplikasyon olup riski azaltmak için sterilite şartlarının çok iyi sağlanması, herhangi bir başka enfeksiyonu olan hastanın ameliyat öncesi tedavi edilmesi ve her şeyden öte ameliyat sırasında protez çevresindeki yumuşak dokuların iyi korunması gereklidir. Üçüncü bir risk ise protez sonrası diz çevresi ağrıların ve hareket kısıtlılığının devam etmesidir. Bu risk ancak deneyimli bir cerrah tarafından ameliyat yapılırsa azaltılabilir.