DİYABETES MELLİTUS(Şeker Hastalığı) nedir?

    Şeker hastalığı vücudun en önemli enerji kaynağı olan şeker(glukoz) metabolizmasını etkileyen kronik bir hastalıktır. Kandaki şeker miktarının normalin üstünde olması tıp dilinde hiperglisemi denir.

    Hastaların vücudunda ya yetersiz miktarda insülin olması Ya da yeterli ve /veya yüksek miktarda insülin olmasına karşılık kullanılmasına direnç (insülin direnci) mevcudiyeti nedeniyle ortaya çıkar. Ayrıca duygusal stres, beslenme bozukluğu, az yada hiç egzersiz, yüksek ateş de diyabetiğin nedenleri olabilir.


DİYABETTE TEDAVİ NASIL YAPILMALIDIR?
 

1-) Sağlıklı beslenme ve egzersiz.

2-) Gerektiğinde ağızdan alınan (OAD)ilaç tedavisi.

3-) Sağlıklı beslenme ve ezersizin yanında ağızdan ilaç tedavisinin yetmediği durumda insülin tedavisi şeklinde yapılmalıdır.

                      
DİYABETTE TAKİP VE TEDAVİNİN AMACI

 Kan şekerinin mümkün olduğunca normale yakın değerlerde tutulması ve böylece kalp hastalığı, inme, böbrek ve göz hastalığı, sinir hasarı gibi diyabetle (şeker hastalığı ile) ilişkili komplikasyonların gelişme riskini azaltmaktadır.

           
GESTAYONEL(GEBELİĞE BAĞLI)DİYABET NE DEMEKTİR?

    Gebeliğe bağlı Diyabet(Şeker Hastalığı)ilk kez gebelikte ortaya çıkan glukoz (şeker) metabolizması bozukluğudur. Genellikle gebeliğin 24-28 haftalarında ortaya çıkar.Kilo fazlalığı olan gebelerde daha erken haftalarda da ortaya çıkabilir.Tanıda ise; 75 Ya da 100 gramlık Şeker yükseltme testi(OGTT)yapılması gereklidir.

    Gebeliğe bağlı şeker hastalığı doğumun gerçekleşmesiyle kaybolur. Ancak bu bayanların yaklaşık yarısı geleceğin şeker hastası adayıdır ve bu nedenle doğumdan sonrada her altı ayda bir açlık ve tokluk şekerine mutlaka baktırmalıdır.

    Gebeliğe bağlı şeker hastalığında tedavi diyet ve eğzersizdir. Bununla düzenlenmediğinde hastalara insülin tedavisine geçilmelidir.

    Gebeliğe bağlı şeker hastalığında diyet ve tedavi; anne ve bebeğin sağlığını koruyacak geliştirecek şekilde ve kişiye özel olarak düzenlenmelidir.

 ŞEKER (DİYABET)HASTALIĞININ BELİRTİ ve BULGULARI NELERDİR?

1-) Sık idrara çıkma.

2-) Artan açlık hissi.

3-) Kilo kaybı, kilo artışı.

4-) Yorgunluk.

5-) Gün içinde görmede bulanıklık.

6-) Artan susama hissi.

7-) Vücutta sıkça yara çıkması ve yaraların geç iyileşmesi.

8-) Erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğu.

9-) Gece idrara çıkma.

10-) Uyku hali.

11-) Deride kuruma ve kaşıntı.

Eğer yukarıdaki belirtiler varsa lütfen kan şekerinizi kontrol ediniz.
                  

ŞEKER HASTALIĞI RİSK FAKTÖRLERİ:

1-) Ailede şeker hastalığının varlığı.

2-) Kilo artışı.

3-) Yetersiz aktivite/hareketsiz yaşam.

4-) Yaş

5-) Hamile iken Gestasyonel Diyabet Görülmesi

6-) Prediyabet tedavi edilmezse diyabete dönüşebilir.


                YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ

1-) Fiziksel egzersiz yapınız. Günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş, bisiklete binme, yüzme gibi fiziksel aktiviteleri yapmayı hedefleyiniz.

2-) Sağlıklı besleniniz.

3-) Kilo veriniz.Fazla kilolu iseniz, kilo vermek diyebet riskinizi azaltacaktır.

4-) Diyabetinizi kontrol etmeyi öğreniniz.

5-) Tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü kontrol altında tutunuz.

6-) Ayaklarınıza özen gösteriniz. Her gün ılık suyla yıkayınız. Parmak aralarınızı nazikçe kullanınız. Ayaklarınızı her gün kabarıklık, kesik, yara, kızarıklık ve şişlik açısından kontrol ediniz.

7-) Sigara kullanmayınız. Kullanıyorsanız bırakmak için destek alınız.

8-) Dişlerinize önem gösteriniz. Diyabet, ciddi diş ve diş eti hastalıklarına karşı sizi savunmasız bırakır. Dişlerinizi günde en az 2 kere fırçalayınız, günde bir kez diş ipi kullanınız ve düzenli diş muhayenesi yaptırınız.

9-) Düzenli göz muhayenesi yaptırınız.